• Genel
  • 2

Photoshop’a yeni başlayacaklar için 12 Ders

Adobe Photoshop, fotoğrafçılık, tasarım, dijital sanatlar, basım, yayıncılık gibi alanlarda endüstrinin standartlarını belirleyen harika bir grafik yazılımı.

Photoshop’un ününü, photoshop ile neler yapılabileceğini bilmeyen yoktur.

Bu yazıda Photoshop’a yeni başlayacaklar için temel 12 dersin açıklamasını bulabilirsiniz.

Derselerin dilleri ingilizce fakat görsel destekli anlatımlar, çok fazla dil bilgisi gerektirmeyecek düzeyde. Zaten Photoshop’un araçları ve işlemlerinin isimleri evrensel bir dil halinde sayılabilir. Photoshop’ta ilerledikçe Layer – Crop – Style – Sharpen…. vs gibi isimleri Türkçeleştirmeden kullanacaksınız. Tavsiyemiz bu tip Photoshop kavramlarını ingilizce öğrenmeniz

1. Photoshop’a başlarken


Web profesyonelleri arasında popüler olan SitePoint sitesinden bir ders.  Photoshop temel kavramları ve temel araçlar hakkında size yol gösterecek. Bu ders ile Photoshopa başlarken karşılaşacaklarınız hakkında çok güzel bilgiler alacaksınız.

Ders Photoshop çalışma alanının genel görünümüyle başlıyor. Daha sonra temel kavramları anlatıp (dosya kaydetme gibi),  tüm Photoshop kullanıcılarının bilmesi gereken kısayolları (renk seçme gibi) anlatarak devam ediyor…


2. Photoshop’un Araç Kutusu


Eğer Photoshop’a yeni başlıyorsanız vaktinizi harcayacağınız alanların başında şüphesiz Araçlar Kutusu  geliyor. Seçim araçlarından, text araçlarına, boyama araçlarından rötuş araçlarına kadar photoshop’un temelleri bu kutuda.


3. Yeni başlayanlara: Layer’ların Gücü…


Photoshop’ta öğrenmeniz gereken en temel ve en önemli kavram LAYER yani KATMANLAR. Layerlar sayesinde çalışmanızdaki farklı obje ve görselleri ayırabilir, kolaylıkla düzenleyebilir ve sıralayabilirsiniz.


4. Photoshop Filtreleri


Photoshop’ta filtreler işlevsel (Resme keskinlik/bulanıklık verebilen Sharpen/Blur filtreleri gibi ) yada tasarımsal (fırça boyama filtreleri gibi) amaçlar için kullanılabilir. Bu ders ile Photoshop’un filtrelerinin gücüne sahip olacaksınız.


5. Photoshop Layer Stilleri


Layer stilleri ile bir yada daha fazla efekti objenize uygulayabilirsiniz. Örneğin, bir layeri yarı şeffaf yapmak, gölge vermek, çerçeve vermek için ayarlanabilir stilleri kullanabilir, istediğinizde değiştirebilirsiniz.


6. Photoshop 101 – Adjustment Layers


Adjustment layers, Photoshop’un özel layerları. Bu layerlar altında bulunan tüm layerlara etki ederler (mask kullanarak etki alanını kendiniz belirleyebilirsiniz tabiki). Bu layerlar genelikler görsellerin renk görünümleriyle oynamak için kullanılırlar. Parlaklık, doygunluk… gibi.


7. Rütuş ve İyileştirme araçları


Çoğu Photoshop kullanıcısı için gerekli uygulamalar programın, “düzeltme, dijital iyileştirme ve fotoğrafları onarma” özellikleri…

Bu ders rütuş ve iyileştire için çeşitli araç ve komutları açıklıyor.


8. Metin Aracı – A Comprehensive Introduction to the Type Tool


Bir fotoğrafa başlık eklemek, bir broşür şablonu, tipografik poster, web sayfaları… tüm bunları yapabilmek için Photoshop güçlü bir metin aracına sahip.

Text Layer oluşturma, boyutlandırma, düzenleme, metin blokları ayaları gibi birçok konu bu derste açıklanıyor…


9. Photoshop 101: How To Use The Free Transform Tool

Free Transform komutu Photoshop’un güçlü araçlarından bir başkası. Boyutlandırma, döndürme, eğme gibi işlemleri bu araçla kolaylık ve ustalıkla yapabileceksiniz.


10. 30 Dakikada Seçim Aracında Uzmanlık


Bir fotoğraftan arkaplanı silmek yada tek bir nesneyi seçip başka bir dosyada kullanmak istediğinizde Seçim araçları devreye giriyor. Bu 30 dakikalık ders ile seçim aracı ve teknikleri hakkında bilinmesi gerekenleri öğreneceksiniz.


11. Yeni Fırçaları yüklemek ve yönetmek

Çalışmanızı hızlandırmak ve Photoshpunuzu geliştirmek istiyorsanız, yapmanız gereken ilk adım Photoshop Presets mantığını anlamak.  Bu ders özellikle Photoshopa fırça setleri yüklemek, düzenlemek ve yönetmek işlemlerini anlatıyor. Ama burada öğrenecekleriniz sadece fırçalar değil, tüm hazır paketlerle ilgili uygulanabilir bilgiler olacak. Desenler, özel şekilller gibi nesneleri de aynı şekilde uygulayabileceksiniz.


12. Photoshop Actions


Photoshop’ta kenidiniz aynı işlemi tekrar tekrar yaparken bulduğunuzda Actions imdadınza yetişecek… Belki yüzlerce resmi yeniden boyutlandırmak, renklerini düzenlemek kaydetmek isteyeceksiniz.

Bu 6 parçalık ders ile Actions’ları nasıl kaydedip, çalıştıracağınızı göreceksiniz.

Kaynak: Mashable.com

Sevebilirsin...

2 Yanıt

  1. Kemal ONUR dedi ki:

    Teşekkürler. Webmaster olarak photoshop a sürekli ihtiyaç duyuyorum. Anlatılanları inceleyerek eksiklerimi tamamlayacağım. Faydalı olacak benim için…

  2. Bahadır dedi ki:

    Elinize sağlık güzel bir paylaşım olmuş. Ek olarak temel işlemlerin 1dk dan kısa videolarla anlatıldığı dersleri izleyerek başlayabilirsiniz.

    https://www.youtube.com/playlist?list=PL5uW0EaoIId52AL2TSPkZC6uVO0MbR3rS

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir