• Genel
  • 3

Photoshop Long Shadow Generator Eklentisi

Long Shadow – Uzun gölgeler son zamanların popüler tasarım trendlerinden. Flat design trendiyle birlikte çok fazla kullanılıyor. Kendi uzun gölgelerinizi tabi ki Photoshopta layerlar kullanarak yapabiliyorsunuz. Ama daha kolay bir yol arayanlar için güzel bir Photoshup eklentisi var.

Long Shadow Generator kullanımı çok kolay, tek tıklamayla uzun uzun gölgeler oluşturabileceğiniz bir eklenti. Eklenti sadece Photoshop CS6 ve Photoshop CC ile çalışabiliyor.

Kurulumu

Long Shadow Generator eklentisini Photoshop CS6 için buradan (Download for CS6)Photoshop CC için  buradan (Download for CC) indirebilirsiniz.

Eklentiyi indirdikten sonra dosyaya çift tıklayın Adobe Extension Manager açılacak. Yapmanız gereken ileri tuşuna basarak kurulumu tamamlamak.

Photosop’unuzu yeniden başlattığınızda menüden Window > Extensions > Long Shadow Generator kısmına tıklayıp alttaki paneli göreceksiniz:

Seçenekler ve Özellikler

Long Shadow Generator size düzenleyebileceğiniz 2 seçenek sunuyur:

1. Gölge Uzunluğu:  Oluşturacağınız gölgenin uzunluğunu belirleyebiiyorsunuz. Ölçü pixel olarak ve sadece ön tanımlı değerleri seçebiliyorsunuz. 10-20-40-80-160 ve 320 pixel.  Seçili olarak 40 pixeli göreceksiniz.

2. Gölge Opacity Değeri: Gölgenin transparanlığını buradan ayarlayabilirsiniz. Default seçili olarak %20 göreceksiniz. Ayrıca gölgenin Siyah Gölge ( Black Shadow) seçeneğiyle, rengini siyah veya beyaz ayarlayabiliyorsunuz. Koyu veya açık renk zeminlerde gölgenizin düzgün görüntülenmesini de sağlamış oluyorsunuz.

Eklenti, Flat Design trendinden esinlenilmiş bir gölge oluşturduğu için, default olarak “Flatten” seçeneği aktif olarak geliyor. Yani düz tasarım trendine uyarak gradient veya ışık efektleri görmüyorsunuz. Bunu istemiyorsanız “Flatten” seçeneğini kapatmanız yeterli.

Son olarak, 4 farklı gölge yönü sunuluyor. Alt sağ – Alt sol – Üst sol ve Üst sağ. Seçim için yön kutularına basmanız yeterli.

Kullanım Örneği

Eklentinin gerçek bir logo üzerinde kullanım örneğini de görelim.
Office logosuna eklentinin uyarlaması:

Eklenti gölgeyi oluşturmak için, seçtiğiniz uzunluğa göre birçok layer yaratıyor. Daha uzun gölge seçmeniz, daha fazla layer oluşacağı anlamına geliyor. Daha sonra bu layerlar merge edilerek birleşiyor.

Eğer imajınızda bir zemin renki varsa, “detecting image shape” özelliğiyle zemini gözardı etme özelliği de var. Eklentiyi tek bir layer seçiliyken deniyoruz.

Şimdi Office logosuna long shadow uygulanmasını görelim. Long Shadow Generator panelinde default “shadow length” gölge uzunluğu kısmı 160 pixel olsun ve “flatten” seçeneği kaldırılmış olsun.so.

“Generate” butonuna tıklamadan önce sadece efektin uygulanmasını istediğiniz layer seçili olduğuna emin olun. Şimdi Generate buttonuna tıklayıp bekleyin.

İşlem tamamlandığında, yeni bir layer oluştuğunu göreceksiniz. Efekti uyguladığımız layerın ismine  _shadow[xx] eklendiğini farketmişsinizdi. Eğer “flatten” kutusu seçili olsaydı bu layerdaki Gradient Overlay efekti de olmayacaktı.

Ve sonuç. Office logosuna güzel bir uzun gölge-long shadow effect eklenmiş hali aşağıda. Birkaç ayar ve tek tıklamayla hem de…

Kolay gelsin…

3 Yanıt

  1. Mutlu dedi ki:

    Merhaba çok teşekkürler

  2. Mutlu dedi ki:

    Merhaba çok teşekkürler eklenti faydalı flat tasarım yapanlar için baya kullanışlı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir