Google+ Yeni Sade Arayüz Tasarımına Geçti

Google+ Facebook karşısında direnmeye devam ediyor gibi görünüyor.

Aslında an itibariyle 170 milyon kullanıcıya sahip olması büyük bir artı gibi görünse de, bu kullanıcıların hala facebook’tan vazgeçmemiş olması Google’ın çözmesi gereken mesele.

Sosyal ağlarda Facebook’un hızını en azından yavaşlatabilmek için, tüm eleştirilere rağmen Google+ üzerinde ısrarla çalışmalarını sürdürüyor.

Google+ büyük görsel güncellemelerle yeni arayüzünü yayına almış durumda.

google-plus-sergey-brin-profile

Sayfanın büyük bir sadeleştirme kullanım kolaylığı getirdiği ilk bakışta görülebiliyor. Mobil cihaz kullanımının artmasıyla birlikte, sayfa arayüzü dokunmatik kullanım için daha uygun hale getirilmiş.

• Yeni tasarımın getirdiği en dikkat çekici alan Profil sayfası olmuş.

Facebook Timeline benzeri bir üst alanla karşılaşıyorsunuz önce. Geniş bir kapak fotoğrafı ve üzerinde kare profil fotoğrafınız.

Altında devam eden profil bilgileriniz.

• Yeni arayüz tasarımının dikkat çekici diğer bir özelliği de  sol taraftaki menü. 

Ana akış, profil, oyunlar, sayfalar, explore gibi bölümlere bu sabit alandan ulaşabiliyoruz. Hatta isteğimize göre bu alandaki sıralamaları kişiselleştirebiliyoruz.

• Sağ taraftaki yeni kişiler paneli

Panel Facebook’unkine çok benzer görünüyor. Online -offline arkadaşlarınızı görüp bu alanda Chat veya Hangout kolayca başlatabiliyorsunuz. 9 arkadaşa kadar toplu Hangout, gelen Hangoutlara yanıt vermek yada birebir video görüşme başlatmak bu alandan kolayca yapılabiliyor.Chat penceresi de yine Facebook’a çok benzer şekilde sağ altta açılıyor.

• Gereksiz(?) Whitespace

Sayfada dikkat çeken tasarım özelliği orta alandaki akışın çok fazla yer kaplamaması olmuş. Sağ tarafta ciddi bir whitespace problemi var gibi görünüyor. Kullanıcılardan çok da şikayet almış durumda bu boşluk. Ama tablet bilgisayarlar açısından düşünülünce ekrana tam oturuyor bu tasarım. Belki mobil-desktop ayrımı yaparak tasarımı esenekleştirmek gerekebilirdi.

Bu gereksiz görünen whitespace alanı aslında tamamen boş bırakmamışlar. Tanıyor olabileceğiniz kişiler “You May Know” , takip etmek isteyeceğiniz kişiler “You Might Like” ve Trending On Google+ gibi kutucuklarla burayı aktif şekilde kullanmışlar. Google+ whitespace konusunu problem yapmıyor gibi görünüyor. Aslında Google son zamanlardaki genel tasarım özelliklerinde, sadelik ve whitespace kullanımını önplana çıkarıyor. Bunu yadırgamamak gerek sanırım.

google-plus-you-may-know

 

• Yeni paylaşım

Yeni bir paylaşım yapmak için de yine Facebook’a çok benzer  alanı kullanıyoruz. Fotoğraf, video, link seçenekleri gayet gelişmiş. Önceki tasarımda da bu şekildeydi sanırım.

google-plus-share-the-latest

Özetle:

Genel özet olarak da Google’ın hazırladığı videoyu izlemenizi tavsiye ederim. Benden çok daha net anlatmışlar doğal olarak 🙂

 

İlk görülenler bu şekilde görünüyor. Google tasarım sadeleştirme işinde gayet başarılı, bu inkar edilemez. Sadeliği tüm servislerinde gün geçtikçe geliştiriyor. Ama bu tasarımların Facebook rekabeti ortamında ne kadar işe yarayacağı, sadeliğin arkasındaki kullanışlılığın ne kadar başarılı sonuçları olacağını zaman gösterecek.

Ama Goggle Buzz ve Wave başarısızlıklarından sonra Google+ için de aynı sonu yaşamak istemiyor ve tüm pastayı Facebook’un afiyetle yemesine de göz yumamıyor. Facebook tekelinden hoşlanmayan, genel olarak Google’ı seven biri olarak sadelik iyidir diyip, bu tasarım hamlesinin işe yaramasını umarım.

 

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir